Matrix Dragon
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Matrix Dragon

ORDINUL DRAGONULUI
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 METODE DE RELAXARE

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
Raven
Admin
Admin
Raven


Numarul mesajelor : 128
Data de inscriere : 21/03/2008

METODE DE RELAXARE Empty
MesajSubiect: METODE DE RELAXARE   METODE DE RELAXARE Icon_minitimeSam Mar 22, 2008 8:53 pm

Metode de relaxare
Daca te simti stresat inseamna ca ai probleme cu somnul, probleme de concentrare, inseamna ca nu poti gandi pozitiv si nu te simti bine in pielea ta. Organismul tau iti trimite semnale ca se simte stresat prin intermediul durerilor de cap, al indigestiilor, al durerilor de stomac sau prin oricare alt semn. Mesajul este clar: ai nevoie sa te relaxezi. Iata cateva idei pentru lupta antistres

Vorbeste pozitiv cu tine insuti
Vorbind pozitiv cu tine insuti iti influentezi puterea interioara de a face fata situatiilor neprevazute si mai putin placute; te ajuta sa decizi cum sa reactionezi in fata stresului. Cand aplici latura opusa - gandirea negativa, autocritica - automat iti determina stresul sa avanseze in grad.

Cum sa faci acest lucru?

* Spune-ti lucruri pozitive in fiecare zi - Sunt bun la...; Totul merge bine; Ma simt impacat cu mine insumi etc;
* Imagineaza-te intr-o situatie pozitiva - ii prezinti un proiect sefului tau, care este foarte multumit, drept urmare te felicita si te incurajeaza sa-ti exprimi ideile si propunerile;
* Aminteste-ti lucruri pe care le-ai facut foarte bine in trecut si care au fost urmarile - ai fost promovat datorita ultimelor lucrari pe care le-ai facut;
* Iti poti face o caseta pe care sa te inregistrezi spunand lucruri pozitive si relaxante.

Relaxarea

Ce gasesti a fi relaxant?

* Dansul, artele, meditatia, pescuitul, plimbarile alaturi de prieteni, lectura unei carti, muzica, discutiile cu un prieten sau sportul?
* Ce parere ai in legatura cu masajul?
* Poate in cazul tau merge yoga sau un curs de tai chi;
* Ceaiurile de plante te pot destinde destul de mult;
* Ce zici de o baie calda, cu o spuma de baie reconfortanta, in compania lumanarilor sau a betisoarelor parfumate?

Gandeste-te la lucruri relaxante pe care le poti face si incearca sa le incluzi rutinei cotidiene sau macar rutinei sfarsitului de saptamana. Exista si metode de relaxare care-ti ocupa din timpul zilnic numai cateva minute. Acestea pot fi folosite in locuri si situatii diferite. De exemplu poti sa-ti rezervi cateva minute destinate relaxarii daca te simti coplesit de treburile de la locul de munca.

* Respiratie profunda - insipra cat mai adanc si apoi expira foarte lent, concentrandu-te sa lasi muschii organismului sa se relaxeze.
* Focalizeaza-ti respiratia - trage aer cu putere in plamani si, in timp ce expiri, adreseaza-ti diferite incurajari - "Relaxeaza-te" sau "Sunt calm".
* Intinde-te - ridica-ti bratele deasupra capului, trage de ele si intinde-te; intinde orice parte a corpului care are nevoie de acest lucru;
* Fa exercitii de vizualizare - imagineaza-ti un loc minunat in care sa te simti excelent; tine cont ca depinde numai de tine schitarea lui pana la detaliere - ce vezi, ce vrei sa auzi, ce mirosi, ce simti.
Sus In jos
http://matrixdragon.heavenforum.com
Angel of Death
Moderator Dragon
Moderator Dragon
Angel of Death


Numarul mesajelor : 146
Data de inscriere : 21/03/2008

METODE DE RELAXARE Empty
MesajSubiect: Re: METODE DE RELAXARE   METODE DE RELAXARE Icon_minitimeJoi Apr 17, 2008 10:59 pm

din ce am citit aici tocmai am tras concluzia ca sunt nu stresata foarte stresata lol! eu tot vb cu mine da degeaba si imi propun multe da e mult pana la a face tongue
Sus In jos
Raven
Admin
Admin
Raven


Numarul mesajelor : 128
Data de inscriere : 21/03/2008

METODE DE RELAXARE Empty
MesajSubiect: Re: METODE DE RELAXARE   METODE DE RELAXARE Icon_minitimeVin Apr 18, 2008 10:02 pm

stii cum se spune: exerseaza! exerseaza! exerseaza! e imposibil sa nu ajungi la un rezultat, cu riscul ca acesta va fi defavorabil... Very Happy
Sus In jos
http://matrixdragon.heavenforum.com
Angel of Death
Moderator Dragon
Moderator Dragon
Angel of Death


Numarul mesajelor : 146
Data de inscriere : 21/03/2008

METODE DE RELAXARE Empty
MesajSubiect: Re: METODE DE RELAXARE   METODE DE RELAXARE Icon_minitimeVin Apr 18, 2008 10:05 pm

pai pentru a exersa trebuie vointa.... tongue
Sus In jos
sorinrg
DRAGONI
DRAGONI
sorinrg


Numarul mesajelor : 33
Varsta : 38
Data de inscriere : 07/04/2008

METODE DE RELAXARE Empty
MesajSubiect: Re: METODE DE RELAXARE   METODE DE RELAXARE Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 4:34 pm

Eu am incercat sa ma relaxez separandu-ma de lume. Am plecat la munte , mi-an luat o camera la o pensiune langa munte, cu iesire la balcon direct in munte Very Happy . Mi-am luat proviziii (Bere,tigari de rontait) si majoritatea zilei de dimineata pana seara (exceptand o ora la pranz si una seara) am stat pe balcon. Fara telefon mobil, fara calculator, fara televizor am stat sa ma uitam in gol si intradevar m-am simtit relaxat, m-am simtit superb. Cand m-am intors in bucuresti am clacat. Se stransese prea multe probleme care au navalit asupra mea.
Asa ca dupa parerea mea cea mai buna relaxare e sa gasesti o metoda in genul/felul tau de a fii prin care genu tau/felul tau de a fii in combinatie cu problemele de zi cu zi sa numai fie obositoare.
Persoanele senile sau proaste sunt tot timpul relaxate.
Sus In jos
Raven
Admin
Admin
Raven


Numarul mesajelor : 128
Data de inscriere : 21/03/2008

METODE DE RELAXARE Empty
MesajSubiect: Re: METODE DE RELAXARE   METODE DE RELAXARE Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 6:11 pm

foarte frumos! as face si eu asta!
dar te contrazic intr-o privinta: persoanele senile nu sunt toate relaxate, caci ce o fi in mintea lor saracii de sunt mereu agitati...ai nu se numeste relaxare, iar in ce priveste persoanele proaste...hmmm....ei vor sa para destepti si se straduiesc dar degeaba, deci depun un efort imens Laughing
Sus In jos
http://matrixdragon.heavenforum.com
Angel of Death
Moderator Dragon
Moderator Dragon
Angel of Death


Numarul mesajelor : 146
Data de inscriere : 21/03/2008

METODE DE RELAXARE Empty
MesajSubiect: Re: METODE DE RELAXARE   METODE DE RELAXARE Icon_minitimeMar Mai 27, 2008 5:41 pm

am reusit sa ma relaxez! lol! doar o seara lol!
Sus In jos
Continut sponsorizat





METODE DE RELAXARE Empty
MesajSubiect: Re: METODE DE RELAXARE   METODE DE RELAXARE Icon_minitime

Sus In jos
 
METODE DE RELAXARE
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Matrix Dragon :: PASIUNI :: RELAXARE-
Mergi direct la: