Matrix Dragon
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Matrix Dragon

ORDINUL DRAGONULUI
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 IDOLUL CASEI

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Angel of Death
Moderator Dragon
Moderator Dragon
Angel of Death


Numarul mesajelor : 146
Data de inscriere : 21/03/2008

IDOLUL CASEI Empty
MesajSubiect: IDOLUL CASEI   IDOLUL CASEI Icon_minitimeSam Mai 31, 2008 2:51 am

Shocked Idolul casei
Este dureros faptul ca oamenii au devenit dependenti psihologic de televizor. Deschizi si trec, la prima vedere, intristarea si plictiseala. De aceea, daca televizorul se strica deodata, este o catastrofa: se asterne o liniste neobisnuita, inspaimantatoare si iese la iveala faptul ca membrii familiei sunt despartiti sufleteste. De-acum insa, pentru aceasta eventualitate, stau, aproape in fiecare casa, cate doua-trei televizoare: se strica unul, dam drumul la altul.
Exista familii in care televizorul este deschis in zorii zilei si toata viata se scurge "in umbra lui": dupa serial vin stirile, dupa aceea nu stiu ce emisiuni despre "probleme la ordinea zilei", programe "de autor", apoi iar stiri, alt serial, nu stiu ce show, "Roata norocului", filmul de actiune si uite ca a trecut ziua... Copilul este de fata, absorbind in sufletul sau receptiv hrana antiduhovniceasca pe care i-o indeasa pe gat idolul casei.
Folosind aceasta hrana fara discernamant, telespectatorii isi pierd treptat individualitatea, se niveleaza, se depersonalizeaza. Dupa expresia unui oarecare sociolog, gratie televiziunii se formeaza un nou tip antropologic, cu un nivel intelectual si moral scazut.
De obicei, copiii sunt profund atrasi de televizor in familiile in care sufera de aceasta patima adultii. In aceste familii, televizorul devine adevaratul stapan al casei, autoritatea suprema, cel mai drag membru al familiei "domnul Televizor" (asa se numeste un articol consacrat lui in ziarul ,,Moscova ortodoxa"). Acest idol contemporan ocupa locul de cinste in "coltul frumos" * si, atunci cand toti membrii familiei se aduna in jurul lui ca la rugaciunea de seara, urzeste o iluzie a tihnei si iubirii reciproce.
* Astfel este numit in Rusia, in mod traditional, coltul cu icoane. Intentia ironic-amara a autorului este evidenta.
In anii din urma, "domnul Televizor" a inceput sa fie concurat in activitatea de inrobire a sufletelor de copii de catre "domnul Computer
Sus In jos
sorinrg
DRAGONI
DRAGONI
sorinrg


Numarul mesajelor : 33
Varsta : 38
Data de inscriere : 07/04/2008

IDOLUL CASEI Empty
MesajSubiect: Re: IDOLUL CASEI   IDOLUL CASEI Icon_minitimeDum Iun 01, 2008 10:29 am

Sunt atat de scarbit de televizor incat in ultimi 2 ani nu cred ca am mai vazut vreun film/emisiune la tv. Nici macar ca sa imi supraveghez emisiile nu il deschid.
Sus In jos
Angel of Death
Moderator Dragon
Moderator Dragon
Angel of Death


Numarul mesajelor : 146
Data de inscriere : 21/03/2008

IDOLUL CASEI Empty
MesajSubiect: Re: IDOLUL CASEI   IDOLUL CASEI Icon_minitimeDum Iun 01, 2008 10:52 pm

DAR IN SCHIMB ESTI DEPENDENT DE CEVA SI MAI OTRAVITOR! CALCULATORUL Wink
Sus In jos
Continut sponsorizat





IDOLUL CASEI Empty
MesajSubiect: Re: IDOLUL CASEI   IDOLUL CASEI Icon_minitime

Sus In jos
 
IDOLUL CASEI
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Matrix Dragon :: PASIUNI :: TEHNOLOGIE-
Mergi direct la: